<zpět (back)

Tak prý dosáhli zisku...
Zní to jako Švejkovo "Tak nám zabili Ferdinanda..." , ale je to tak, podnik vytvořil zisk. To znamená jen jediné : nejsou to červená čísla (to jsou ta, která znamenají ztrátu a spoustu dalších nepříjemností). Musela to být pořádná makačka...Celý rok se muselo tvrdě makat, manažeři létali do Rotterdamu a zpět, až to vypadalo, že ta fabrika jede sama i bez jejich vedení, úředníci ťukali do počítačů rychleji než mistryně světa v psaní na stroji a někteří dělníci leckdy udělali i sedmnáct přesčasů v jednom měsíci. Vše jen proto, aby byl zisk.
Nakonec se to podařilo !
Jak toho dosáhli ???
A jak to vidí zainteresovaní ?

Výroba :

Od začátku roku bylo jasné, že musíme makat. Tak jsme makali. Často nám to drhlo, ale co se nestíhalo v normálních směnách, nahradili jsme přesčasy. Ano, mnohdy nám stála polovina strojů, protože přísun materiálu nebo naopak jejich odběr nebyl zrovna ideální.. 

Jenže MY jsme to vyřešili ! Všechny stroje, které z různých důvodů vykazovaly prostoje, musely ztrátu dohnat.
Jak ??? 

Jednoduše...O sobotách a nedělích. Jo, bylo to nepříjemné, když někteří museli do práce v sobotu (nebo i v neděli) jen proto, aby dohnali časové manko, které vzniklo v průběhu týdne. Na druhé straně si všichni dobře uvědomovali, že ani v sobotu či neděli to nebude jiné a víc než polovinu směny jejich stroj nepojede :-) Takže proč nejít na nějaký přesčásek, že ? Jenže pak se objevil jiný problém... Nějaký chytrák zjistil, že nám narůstají mzdy (aby ne :-) ) a výroba se nevyšplhala na požadovanou úroveň. Tak nám nařídili přesčasy vybírat jako náhradní volno.
Zpočátku jsme protestovali, ale nakonec....proč ne ??? Ukázalo se však, že ani to nebude tak jednoduché. Za chybějící pracovníky musel vždycky někdo zaskočit, a tak se nám ty přesčasy nějak hromadily... 

Naštěstí naše vedení dokázalo z toho problému se ctí vybruslit... 

Vypsaly se cílové odměny, což znamenalo v praxi zaplacení přesčasů, ale jinou formou :-) Navíc se zjistilo, že se tak aspoň splní růst mezd dohodnutý v kolektivní smlouvě a penízky dostanou jen ti loajální, ochotni pracovat šestnáct hodin denně několik dní v týdnu. 

A všichni byli spokojeni...
Jen ta výroba nějak pořád pokulhávala.  Ale nakonec se ukázalo, že to není až tak důležité. Sklady jsou plné a naši obchodníci by to stejně neprodali, takže je jen dobře, že to takhle dopadlo.
Jediným mínusem ve výrobě tak byla vysoká nemocnost. I s tím si však vedení poradilo. Od tohoto roku bude každý nemocný, kterému se nestal úraz DOMA při válcování nebo jiné pracovní činnosti (oblíbené je třeba redukování za tepla v domácí peci nebo zavěšování břemen pod domácí jeřáb, popřípadě ještě rovnání trub), zván na pozitivní pohovor, po němž mu bude doporučeno hledat si jiné zaměstnání. 

Flákače podporovat nebudeme! 

A ti slušní nemocní, kteří se snaží dělat vše pro firmu, budou odměněni, ale jen pod podmínkou, že se vzdají jakýchkoli nároků na případné odškodnění. 

Ačkoli..jaké odškodnění ??? Je to jejich problém, způsobí-li si doma úraz.

Největší rezervy v plnění plánu vidíme jednoznačně ve špatné práci odbytu.

Shrnutí : Ve výrobě se přes nepatrné problémy v organizaci téměř podařilo splnit očekávané výsledky. Ukázaly se však některé rezervy. Na mnoha pracovištích není potřeba zaměstnávat tolik zaměstnanců, proto se tento rok přikročí k úspoře pracovních míst ve výrobě. Výroba možná poklesne, ale ruku na srdce..stejně tam bylo hodně zaměstnanců, kteří nejméně polovinu směny jen zametali, protože nebylo CO dělat (a může za to odbyt)...


Obchod :

Někteří říkají škaredé slovo "odbyt", jež pochází ze slova "odbývati".  Jen pro zajímavost dodávám, že slovo "odbývati" neznamená jen "někoho se zbavit", znamenalo taky "starati se" :-)  , ale my obchodníci neříkáme odbyt, ale "obchod" nebo anglicky "business"...
Na obchodním oddělení jsme se snažili, co to šlo !!! Jenže ono to moc nešlo :-( 

Centrála v Rotterdamu nám nechtěla dovolit prodávat tzv. "pod cenou" a to je pak katastrofa....Ani to nás však nemohlo rozházet. Provedli jsme důležité změny, abychom i za tak těžkých podmínek splnili plán. Vyhodili jsme staré obchodníky, kteří nezvládali angličtinu... No, nezvládali..Někteří možná ano, ale jinou, než jakou mluví naši nadřízení. I přesto jsme je vyhodili.
Proč ???
Je jiná doba !!! 

Potřebujeme mladé perspektivní anglicky mluvící síly. Prostě jsme omladili tým, což s sebou neslo nemalé problémy.... Bohužel, ti, kterým jsme věřili, se zachovali jako smrdutí skunkové a místo aby při odchodu předali své (jak my obchodníci s oblibou říkáme) nou-hau (píše se "know-how"- na obchodě nejsme žádní BLBCI!!!), si odešli jen tak !!! Prostě sebrali tučné odstupné a nechali nás v tom.
Ano, často nás kritizují, že uzavřeme smlouvu na výrobky, jež nejsou ve výrobě schopni vyrobit, ale kdo je dokonalý ??? Nemáme jim (rozuměj výrobě) to za zlé, i my se teprve učíme. 

Také nás kritizují, že náklady jsou vyšší než naše ceny, ale co můžeme dělat ???  Trh je trh a to by měli pochopit i ti hnidopichové z ekonomiky, kteří si pořád po večerech hrají s těmi svými čísly a vůbec je nezajímá, jak to máme těžké. Kromě jiného jsme zřídili tzv. "back office", ale nikdo to nebere moc vážně. Familiárně tomu říkáme "backdoor", protože když neuspějete v obchodu, stále ještě můžete pracovat v "back office" :-) Ta práce zas není tak těžká, stačí si najít (a samozřejmě naučit se používat) na klávesnici klávesy "ENTER" a "DELETE". 

Možná by to zvládnul každý, ale ne každý má čerstvé znalosti z anglického jazyka nebo z ekonomiky a ne každý je schopen napsat diplomovou práci pro své nadřízené. 

Takže...jak už bylo řečeno...dělali jsme, co se dalo, ale pořád nás brzdili ti blbci se sčoty (pro neznalé : kuličkové počítadlo) a také ti volové z výroby. Oni si myslí, že prodat něco je stejně jednoduché, jako vyrobit. 

NENÍ !!! 

Je to mnohem těžší, navíc, když vás pořád někdo buzeruje dotazy, kam to má dávat a proč se to vlastně vyrábí, když to nikdo nechce. 

Plán je plán a ten se musí plnit, bohužel, někteří to stále nechápou....


Mohu říct, že největší brzdou obchodu jsou ekonomové, kteří nejsou schopni dát nám správné podklady a dále ještě výroba, která není schopna plnit včas požadované termíny, popř.vyrobit nové výrobky s vyšší přidanou hodnotou(a to, že to není technicky možné, je jen chabá výmluva...). 

Shrnutí : Na obchodním oddělení se téměř podařilo splnit očekávané výsledky. Jejich úplnému splnění bránily především objektivní podmínky na trhu a neschopnost výroby vyrobit to, co zrovna chce obchod nabídnout. Ukázalo se, že prodejní oddělení je třeba v tomto roce značně posílit. Chystá se zřízení "Front office" a "Left office", které budou mít na starosti v prvé řadě odrážení útoků jiných oddělení (Front office) a dále hledání zdůvodnění případného neplnění (Left office).  

Ekonomika :

Stejně jako kolegové z výroby a z odbytu, i my jsme odvedli velký kus práce. 

I přesto, že jsme se snažili odvést co nejlepší práci, je nám občas vyčítáno, že neposkytujeme přesné informace.

My je poskytujeme, i když v zájmu objektivity je třeba dodat, že ne vždy jsou plně objektivní a správné.
Ale copak to jde ???
Z výroby dostáváme jen pár informací, prý tam nemá kdo zadávat data...Nejsou lidi !
Ale i za těchto složitých podmínek jsme se snažili odvést co nejlepší práci. Vzhledem k tomu, že nemáme pořádná data, zjistili jsme (no dobře...bylo nám doporučeno panem ředitelem :-(    ...), že nepotřebujeme žádné kvalifikované síly. Propustili jsme proto zbytečné ekonomy, kteří si jistě najdou práci někde jinde, Jejich práci jsme pak převedli na kreativní zbylé zaměstnance.
K plnění plánu se raději nebudu vyjadřovat, má práce mě stále baví...:-)


Nepříjemné je, že nás nechápou na personálním oddělení, kteří všechny mladé perspektivní inženýry posílají na ODBYT a u nás se neustále snižuje stav. V naší práci nám chybějí kádry, schopné hrát si s čísly..tu ohnout, tu osekat, tu jinak vytvarovat...prostě takoví ti "ekonomičtí kováři". 

Nad tím by se měli na tom personálním zamyslet....

Shrnutí : Ekonomice se podařilo překročit vlastní stín. I přes negativní výsledky dokázali vytvořit zisk. Bohužel, i zde se našly rezervy... Neustálým sledováním bylo zjištěno, že k "ohnutí" několika čísel není zapotřebí současného počtu zaměstnanců. Nekreativní zaměstnanci a také zaměstnanci, kteří odmítají plnit požadavky vedení ve večerních či nočních hodinách, se budou muset poohlédnout po jiné práci, místo nich by měli nastoupit ekonomové schopni pracovat s jakýmikoli čísly a libovolně dlouho.

Personalistika :

Je smutné, že kolegové z ostatních oddělení nechápou důležitost personalistiky a všichni se snaží přivlastnit si pokud možno co největší zásluhy za hospodářský výsledek. 

Ano, my nemůžeme říct, že jsme něco vyrobili, prodali, upravili čísla...ale každému by mělo být jasné, že lidé, kteří tohle všechno dělají (i ty diplomky), jsou zde především díky nám. 

A pak, všimne si někdy někdo, že zaměstnanci chodí do práce po zametených chodnících, o které se starají pracovníci NAŠÍ chráněné dílny ??? Všimne si někdo, že příprava plesu nebo jiných společenských akcí je také NAŠE práce ??? Ne, nikdo... 

Jaký by asi byl hospodářský výsledek, kdyby se naše vedení nemohlo odreagovat na golfovém turnaji, na jehož organizaci se aktivně podílíme ???
Takto je třeba uvažovat ! 

Musíme za vším vidět člověka, ne jen suchá čísla. 
Ale aby se neřeklo, že toto jsou jen podružné záležitosti.... Co třeba úrazy ??? Podařilo se nám podkročit stanovený limit. Stejně tak se nám podařilo podkročit plánovaný stav zaměstnanců (na provoze sice brblají, že je jich málo, ale my víme své). A nikdo to pořádně neocení. Navíc ta nevděčná práce při pozitivních pohovorech s nemocnými !!! A to se už nezmiňuji o tom, jak je těžké udržet evidenci docházky v souladu s platnými zákony.... 

V poslední době nám ještě do všeho mluvil ředitel . Kdyby mohl, jistě by vám sám řekl, že jsme do puntíku splnili KAŽDÉ
(ale opravdu každé) jeho přání. Z uvedeného jasně vyplývá, že ačkoli si mnozí přivlastňují zásluhy za plnění plánu, je to především naše zásluha.

Shrnutí : Personální oddělení podkročilo plánovaný stav zaměstnanců. Na hospodářský výsledek to však vzhledem k množství sezónních brigádníků, kteří museli nahradit nedostatek zaměstnanců, nemělo velký vliv. Navíc ples i golfový turnaj managementu odčerpaly značné finanční prostředky. V tomto roce proto dojde k výběru agentury, která se postará nejen o podnikový ples, ale i o golfový turnaj V.I.P. . Dojde tím k úspoře zaměstnanců přímo se podílejících na chodu personalistiky. Tito zaměstnanci budou moci být využiti k čištění vyhrazených parkovacích prostor před hlavní bránou.

Management :

Je jasné, že kladný hospodářský výsledek je jedině naše zásluha.  

Málokdo si dokáže představit tu nesmírnou zodpovědnost. Co se dalo, to jsme úspěšně vyřešili. 

Třeba problémy ve výrobě...
Koho by napadlo nahradit časové ztráty přesčasy??? Kdo by dokázal propustit všechny nemocné při neustálém nedostatku zaměstnanců ??? Kdo by dokázal ušetřit na mzdách při minimálním poklesu výroby ??? 

NIKDO!!! 

Možná se obchodníci snažili, ale byli jsme to my, kdo musel za ně domlouvat obchodní podmínky až v Rotterdamu! A ekonomové ??? Ti hned vidí všechno černě...a přitom stačí málo.... Tohle číslo hodit támhle, tamto sem...

A JE TO!!! 

Jen se jim musí ukázat ta správná cesta. 

A personální... Pche !!! Ti jsou dobří akorát k tomu, aby za nás dotáhli ty výstupy. Aspoň že nebrečí, když někoho mají propustit..Ale taky jsme je to museli naučit-buď propustíš nebo budeš propuštěn. To je naše a už i jejich krédo. 

Prý že nic neřešíme...Prý neřešíme příčiny.... 

Blbost (!), kdyby to byla pravda, neměli bychom takový výsledek !
A to ještě nemluvím o tom, že děláme pod ředitelem, který si pořád vymýšlí nějaké ptákoviny.
Večer se přiřítí z hor, zjistí, že neplníme a už to lítá...Tady propusť ekonoma, tady vyhoď baliče, tady vyhoď vrátného! Druhý den si klidně letí na Havaj v době důležitého jednání a my ho musíme krýt. Místo aby nám byl vděčný, je schopen nám ještě vynadat, že jsme tupouni, a nepozvat nás na golfový turnaj. Nebo si vymyslí, že přijmeme několik mladých inženýrů. To se lehce řekne, ale MY pak musíme vysvětlovat lidem, proč přibíráme nové zaměstnance v době propouštění. Jo, jo... zatímco on si hnije někde na pláži, MY nosíme kůži na trh... 

A za pár korun !!!
ONI si všichni myslí, že se jen bavíme...Kdepak, i na golfovém turnaji je třeba pracovat pro podnik. Musíte se točit nejen okolo lidí z televize, ale i kolem ostatních. Nikdy nevíte, kdy někoho z nich budete potřebovat. 

Naše práce je těžká...

Neumím si představit nic těžšího, ale MY ji děláme opravdu rádi...i když to asi málokdo docení (těch pár stovek tisíc ročně jako odměna, to nezalepí:-(  ... ).

Shrnutí : Management vysoce překročil nejen cestovní výlohy, ale i výlohy na reprezentaci. Naopak ušetřil na zbytečných zaměstnancích a na mzdách. Má největší podíl na hospodářském výsledku.


Ředitel :

K takové chujovině, jako je nějaký výsledek, se nebudu vyjadřovat. 

Všecky bych je vyhodil.
K...y! 

Je jasné, kdo má největší zásluhy. Beze mě by si ani neutřeli prdel. Až se vrátím do fabriky, možná napíšu odměny zaměstnancům, kteří se na zisku nějakým způsobem podíleli, ať už manuálně nebo tím, že mě pravidelně informovali, zbytek vyhodím...a už mě nerušte, mám teď problémy ve vlastní firmě.


Shrnutí : Pan ředitel jako jeden z mála pochopil, že nemá cenu bouchat šampaňským nad několika
tisícikorunami zisku.