zpět (back)

Zeligův syndrom?

["Zelig"
... Hlavním hrdinou je jistý Leonard Zelig, jehož životní příběh údajně ve 30. a 40. letech dvacátého století vzrušoval celou severní Ameriku. Je to v podstatě nešťastná osobnost, jejíž hlavní touhou bylo zařadit se, patřit do lidské společnosti. Tato touha se projevuje postupně zcela jedinečným způsobem, nazvaným chameleonství. Leonard Zelig je totiž ve snaze sounáležet, schopen potlačit svoji identitu a přijmout na sebe podobu jiných lidí. ...
(zdroj:http://www.csfd.cz/film/60-zelig/?text=68328) ]


Po delší době jsem zhlédnul film Woody Allena "Zelig".
Někdo nemá Allenovy filmy rád, já ano. Zelig se zde v několika minutách mění z žida na černocha nebo indiána, v nacistickém Německu je pak "nacističtější" než sám Hitler atp.
Proč tento film zmiňuji? Dočetl jsem se totiž, že v roce 2007 italská psycholožka Conchiglia Giovanna zjistila, že vlivem dlouhodobého nedostatku kyslíku může dojít k poškození mozku, které se pak projevuje stejně jako u filmového Zeliga [http://lib.bioinfo.pl/pmid:17454683]. Nazvala to, jak jinak, "Zeligův syndrom" (Zelig-like Syndrom). Zjednodušeně - ztráta vlastní identity. A jsme u toho. Chudák paní profesorka to nemá lehké, mohla tento syndrom pozorovat pouze ve třech případech. Kdyby tak věděla, kolik je v Karviné takových jedinců !!! Nevěříte ? Přesvědčím vás...

Rozhlédněte se kolem sebe, kolik takových sociopatů pobíhá ve vašem okolí:
Mistr, kudy chodí, nadává, jak je všechno špatné, jak nic nefunguje a hle! Přichází jeho nadřízený a člověk se nestačí divit. Vše funguje, jak má (to je slabý výraz, nic už nemůže fungovat lépe!), vše je v nejlepším pořádku.
 
Dělník, který se na konci týdne sotva dovleče domů poté, co odpracoval v průběhu týdne 90 hodin, se jako zázrakem vzchopí, když za ním přijde jeho mistr s tím, že je nutné "udělat" ještě směnu v neděli v noci (a další týden znova a znova...). V tu chvíli i on, byť sebeunavenější, naplno cítí, že podnik TO potřebuje.

Manažer, který dříve všude kolem sebe viděl samé idioty, po úbytku kyslíku v mozku a povýšení zjišťuje, že jsou kolem jen samí stejně skvělí lidé jako on.

Asistentka s krví podlitýma očima asistuje při "personálních změnách" svému nadřízenému, který propustil jejího manžela, s takovou vervou, že když jste propuštěni, nevíte, komu z nich za to poděkovat.

Ředitel, jenž se začal znenadání zmenšovat a mluvit sprostě jen proto, aby se co nejvíce podobal svému nadřízenému anebo ředitel, kterému se mění mozek podle toho, kdo přijede ze zahraniční nadřízené centrály-vždy myslí stejně jako návštěva (co na tom, že každý z nich myslí jinak).

Je jich hodně a možná jich znáte ještě víc než já. Prostě všude kolem samý "Zelig-like Syndrom". Paní psycholožka by z takového množství vzorků jistě měla radost. Jen aby se nakonec neukázalo, že to není Zeligův syndrom, ale něco úplně jiného...
A čeština pro to má hned několik jadrných výrazů :-) 
 
That's All, Folks!!! (TAF)