Viva la France !!!


Spiessberg: to lzchips: ... Dnes jsem viděl ve zprávách, jak francouzští zaměstnanci Arcelor Mittal vzali útokem tamní ředitelství, vyhazovali nábytek z okna, ale už tam nebylo ukázáno, jestli letěli i tamní hlavouni.

No, tak já jsem to neviděl :-( Ale od čeho máme internet ??? :-) Tak jsem začal "googlit"...a na českém webu nic :-( Ale internet je internet a na stránkách BBC píší :  Francouzští dělníci rozzlobeně protestují.
A jsme doma !!! :-) Nebudu tady doslova překládat celý článek, jen stručně shrnu, oč jde. Z celkového počtu cca 1100 míst v jednom podniku v Gandrange (Francie) se jich mělo 575 zrušit (to znáte,ne :-) ???). No a francouzští dělníci se poněkud rozhněvali a během jednání odborových bossů s vedením vnikli do kanceláře ředitele, kterou doslova vyplenili :-) . Jak píše Spiessberg, vyházeli nábytek z oken (ředitele nevyhodili, ten jednal s odbory:-) ). Pak se ještě pokusili vyrazit dveře a vniknou na jednání jakési "dohodovací komise". Francouzský prezident teď očekává jednání s Lanšmítem o budoucnosti fabriky v Gandrange.  No, možná se dočká :-) V každém případě tam ještě píší, že propuštěným dělníkům budou nabídnuta pracovní místa v jiných podnicích nadnárodního gigantu (že by se v Karviné začali objevovat Francouzi?). Vzhledem k tomu, že onu továrnu koupil gigant za symbolické 1 euro, je od nich hezké, že se tak starají :-) Hezká je ještě poslední věta : Továrna produkuje 900 000 tun oceli ročně, ale společnost říká, že to není dost ziskové :-D (tak to dobře znám a vy taky...)
Tady je ovšem hezky vidět, jakým způsobem jedná nadnárodní gigant a jakým způsobem se mu dá bránit. Ale v českých zemích jsou lidé trochu jiní, každý si hledí jen svého a když se propouští, mají ještě někteří radost, že konečně došlo i na ty k...y, které jim pily krev :-)
I když...Jarek Nohavica zpívá cosi o "kraji razovitem", tak se možná jednou dočkáme nějaké té defenestrace (ná)bytku i u nás. V každém případě, teď si můžeme jen říct : Viva la France!!!