Tak ještě jednou...

Včera jsem se stavil na pivo s (převážně) bývalými kolegy...
Nic divného, ale opět jsem musel vyvracet mýtus : za vše může ekonomika!!! Bývalý nejmenovaný vysoce postavený pracovník se mě včera zeptal, jak jsme mohli udělat tak blbý plán ?!
No mohli...Vysvětlil jsem mu to, pochopil to...
Takže ještě jednou a pro všechny (včetně tupých manažerů a logistiků) :
Ekonomika pracovala (a pracuje) jen s čísly, která dostane! To znamená, že pokud mi někdo tvrdí, že se nemůže "vlézt" do plánu, měl by se obrátit někam jinam. Vzpomínám, že jsem říkal svému tehdejšímu šéfovi, že se nevlezeme do plánu s energiemi, s materiálem se mzdami atp. ... Řešil to okamžitě : zvednul mobil a zavolal příslušnému řediteli, aby si ještě jednou ověřil jejich vývody. Např. výrobní ředitel mi sdělil, že spotřeba energií a materiálu pujdou dolů (ačkoli mi nebyl schopen říct, jak toho chce docílit). Na otázku, zda mu bude stačit plánovaný počet zaměstnanců odpovídal, že tak to chtějí, tak to musí být a že věří, že to "nějak" pojede. Obchodní ředitel dal ceny, personální ředitelka plánovaný počet zaměstnanců a mzdy...a ekonomický ředitel to dával ve spolupráci se mnou dohromady...A vyšel zisk :-) ALE POZOR!!! Vše je postaveno na tom, co dodali ostatní ředitelé! Oni sami si v plánu vytyčili cíle a zodpovědnosti, např. :

Sami můžete posoudit, jak se jim daří plnění...

A dále hlavní nákladové cíle :


Stačí ??? Jak se pak může někdo divit, co tam ta EKONOMIKA (nebo nějaký blbec) dala???
Takže ještě jednou : NE EKONOMIKA, ale odborní ředitelé si stanovili cíle a dodali čísla pro plán! A navíc se teď někteří diví, co že to tam ten ekonomický ředitel dal..... Prostě hajzlíci... :-)