Reportáž

Pro ty z vás, kteří se nemohli zúčastnit besedy s "autorem" knihy "O společnosti..." (třeba proto, že museli na osmý přesčas v měsíci), jsem připravil krátkou reportáž z jejího průběhu (pravdivou!!!).
Hned v úvodu se "autor" zmínil, že na knize se podílelo více lidí, ba dokonce celý podnik (zvláštní, po mně tehdy nikdo nic nechtěl), ale už se zapomněl zmínit, kdo dostal odměnu 5000,-Kč za nejlepší přípěvek :-D
Kniha je prý neprodejná (ale pokud bude zájem, klidně vám ji vytisknu:-D) a vedení prý dlouho diskutovalo o tom, jakým způsobem připravit besedu. Kéž by stejně dlouho diskutovali i o tom, jakým způsobem připravit výrobu :-)
Pan ředitel pak řekl, že vidí mezi účastníky zaměstnance, kteří ve fabrice odpracovali i padesát a více let a že se jim omlouvá, pokud v knize není vše a že uvítá jejich případné připomínky. No, vzhledem k tomu, že pan ředitel je ve fabrice od roku 2005 a výrobní ředitel stačil většinu "starých" zaměstnanců vyhodit ještě před jeho příchodem, zajímalo by mě, jak je pan ředitel poznal ? Že by dostali extra pozvánku (a možná měli v klopě karafiát:-D) ?  Následovalo poučení o tom, že kniha není žádná odborná publikace, ale je psána tak, aby ji pochopil každý :-) (tj. i ti tupější...).
Po cca 15 minutovém vysvětlování jmen různých podniků spadajících do stejné skupiny (pro neznalé : všechny se jmenují stejně, liší se jen koncovým jménem podle místa [tady třeba "Karviná :-D]) následovala krátká přednáška o Euru a perspektivách automobilového průmyslu (s krátkou poznámkou na adresu výrobního ředitele, že ve válcovaných výrobcích pan ředitel nevidí žádnou perpektivu:-D).
Do automobilového průmyslu se prý v minulých 4 letech investovalo 55 miliónů korun (ale už neřekl, kolik z toho zbytečně). A kecy, kecy, kecy o tom, jak se kdysi všechno valilo nejen do Sovětského svazu, ale i na Západ a že se časy mění.
Zajímavá informace pro ekonomy : firma si prý může dovolit prodávat své výrobky o 20-30 Euro dráž než konkurence, protože její jméno znamená kvalitu (tak proč to ta firma takhle neprodává?)...
Jinak...každý rok klesá počet pracovníků a s tím i výroba (zvláštní, vždycky jsem si myslel, že cílem snižování stavu je růst produktivity na zaměstnance...No jo...nerozumím tomu:-( a nějak si to odporuje s předcházejícím tvrzením ...). Mohou za to jako obvykle překupníci a ti, kteří kašlou na kvalitu (známá garážová výroba :-) ). Ovšem pozor!!! Firma je ve skupině, která má nižší náklady než konkurence !!! (Tak to bude letos extra velký zisk :-D )
V minulých letech odešla spousta zaměstnanců, ale pan ředitel jen pokračoval v již nastoleném trendu (ať žije výrobní ředitel!!!). A ti, kteří za jeho ředitelování odešli, buď nesplňovali požadavky nebo nevyhovovali věkově (tak to smrdí věkovou diskriminací, ale aspoň to někdo veřejně přiznal :-D ).
Pak se kecalo o tom, že chudáci manažeři jsou se svými výdělky závislí na libovůli jejich nadřízených, takže když se v kolektivce mluví o zvyšování platů, oni nemají nárok. Jim jejich vedení buď přidá nebo je vyhodí (loni jim přidali a mnohem víc, než bylo dohodnuto v kolektivce a navíc o tom téměř nikdo nevěděl. Jsem zvědavý, kdy přijde ta druhá varianta :-D ).
Následoval laický ekonomický rozbor situace, kdy personální specialista napovídal, kolik se vyváželo na vagónech a kolik auty :-D. Mezitím byl opět zmiňován kovář z Rýmařova....
A je tu první placený "dotaz" : tazatel (nebo spíš nadhazovač) se zmiňuje, že od zaměstnanců firmy prý slyšel, že tahle kniha je nekrologem firmy, ale že je rád, že mu pan ředitel vysvětlil, že to tak OPRAVDU není (no jo, kam se hrabe Derren Brown:-D ). Reakce pana ředitele je očekávaná... Firma má ve světě stále skvělý zvuk, především díky kvalitě výrobků..a hned na to upozornění : šlapou nám však na paty kolegové z Rumunska a Kazachstánu!!! (Hmmm, a kde byli předtím???). Američtí "soudruzi" prý však vidí, že technologie je na stejně vysoké úrovni jako v USA, jen nějak chybí ta finalizace a automatizace (tak mám dojem, že jsem se s některými těmi Američany "bavil" [samozřejmě pomocí tlumočníka] a mám-li to přeložit, použiji raději německý výraz :Schrecklich!!!).
A krátká připomínka toho, že v minulých letech byl celý tok materiálu postavený na hlavu, což ale nebyla údajně chyba minulých vedení, ale objektivních příčin. Tohle se teď zlepší a přeberou se technologie Američanů, které jsou stejně dobré, jako naše :-D (no, osobně si pamatuji jednoho PANA náměstka, který o toku materiálu mluvil už před x-lety a teď někdo "vykrádá" jeho myšlenky [a podotýkám že i po několikátém pivu dávaly jeho řeči větší smysl než řeči mnohem střízlivějších současných manažerů]).
Na to se přihlásil do "diskuse" nějaký vlezprdelka (na výzvu moderátorky), který prohlásil, že tak krásně udělanou knihu ještě neviděl a nečetl :-D (nevím, kolik měl dioptrií a podle toho, jak mluvil, to se čtením taky nebylo nijak valné)
Pan ředitel reagoval skromnými slovy, že nemohl popsat všechno, především rozvoj průmyslu na Karvinsku. Vlezprdelka ještě kontroval, že je to krásné a srozumitelně napsané (asi chtěl říct, že i on tomu rozumí).
Krátká informace o připravovaných oslavách v parku Božky Nebožky nikoho příliš nevzrušila ani poté, co bylo řečeno, že bude i cimbál (cimbálů tam bude dost, hlavně na začátku...). Mírné vzrušení nastalo, když bylo oznámeno, že na oslavách bude za svou práci oceněno 5 bývalých zaměstnanců (ku..a, podle čeho je asi vybírali? Určitě je navrhoval výrobní ředitel...a podle toho, kdo mu dělal nejméně "problémů") a dále 3 až 4 stávající zaměstnanci. Z čísla 3-4 usuzuji, že to budou tři zaměstnanci a zase nějaký trpaslík (že by opět nejlepší mistr?). Schválně, uhodnete, kdo všechno bude oceněn ??? Prý je to tajné :-D (ale v Petrovicích a Těšíně už to někteří vědí).
A je tady očekávaný závěr....Na téma : Jak jsem zachránil krachující podnik (nepleťte si to s filmem Jak jsem vyhrál II.světovou válku s Johnem Lennonem... i když je průběh podobný:-D ). Tuhle pohádku musím přepsat...Takže :
Přišel jsem, do podniku, který měl problémy. Vyhodil jsem finančního ředitele, který nevěděl, kde vzít na výplaty, což ocenili především dělníci. A protože v obrovské budově s výtahem sedělo hodně úředníků, zředil jsem jejich stavy. Pak jsem zašel mezi dělnickou třídu, kde jsem jim vysvětlil, že za všechno může staré vedení (doslova :zloději). Tři hodiny jsem o tom vykládal (smích v sále)..a pak jsme si porozuměli.
Nato pan ředitel sdělil přítomným, že jim tak chtěl říct i něco víc, než bylo v knížce. Jistě, tyhle zásluhy tam nemohl zmiňovat :-D a že fabrika má před sebou skvělou budoucnost a že si za tím stojí! A znovu zmínil jeho bývalé působiště, kde prý deset let před ním nedělali nic a on je vytáhnul k několikasetmiliónovým ziskům. A krátká nápověda, jak toho docílit : odešlo přes dvatisíce lidí a změnil se sortiment a objem výroby.
Vtipná vložka výrobního ředitele : Přerušte ho někdo, než nám začne zadávat úkoly. (no to jsme se nasmáli...ale baby jo, hlavně blondýny). A pak ještě pár "vtipů" na závěr...

No, můžete litovat, že jste se na tu akci nedostali :-D Jsem plný...jen nevím, jestli dojmů....