Překlad

Několik lidí se na mě obrátilo s dotazem, kde by mohli najít informace o "defenestraci nábytku" ve francouském Gandrange v českém jazyce. Nenašel jsem nic, odkaz na video poslal "alkač" a najdete je zde . Jednoduchý překlad uvádím níže (ti, co umějí anglicky lépe než já, najdou zprávu BBC zde).

Takže :
---------------------------------
Francouzští dělníci rozzlobeně protestují

Francouzští dělníci Arcelor Mittal vyplenili kancelář svého šéfa poté, management potvrdil, že chce redukovat stavy zaměstnanců o 575 míst.
Nábytek a šanony vyhazovali z oken.
Dělníci také zkoušeli vyrazit dveře, aby se dostali na jednání managementu s vedení odborů.
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy se chce setkat s šéfem Arcelor Mittal Lakshmi Mittalem, aby projednali budoucnost závodu v Gandrange.
V únoru pan Sarkozy slíbil, že vyčlení peníze ze státního rozpočtu na zachování zaměstnanosti v závodě.
Arcelor Mittal oznámil, že plánuje snížení stavu o 575 míst z celkového počtu 1100 zaměstnanců, což je o něco méně než původních 595.
Bylo řečeno, že dělníkům, kteří přijdou o práci, bude nabídnuto zaměstnání v jiném podniku Arcelor Mittal.
Arcelor získal továrnu v Gandrange ve východní Francii za symbolické 1 Euro v roce 1999.
Závod vyprodukuje kolem 900 000 tun oceli ročně, ale firma tvrdí, že zisk je nedostatečný.
---------------------------------

Takže asi tak... Pro hnidopichy : je to můj překlad, anglicky moc neumím (resp.na odbornou angličtinu nechodím...na rozdíl od jiných), takže pokud byste přeložili něco jinak, no problem :-)

Zajímavý je také článek o znečišťování ovzduší na Ostravsku (tady). Pro ty z vás, kteří neradi čtou dlouhé články a hloupé kecy, jsem to přečetl za vás a shrnu to:
Nový ředitel v Ostravě, který ještě čeká na pracovní povolení, ve svém první rozhovoru pro média tvrdí, že bezpečnost a životní prostředí jsou prioritou ( :-) to známe) a že letos se bude hodně investovat. Bohužel není příliš konkrétní, do čeho chce investovat (a myslím, že ani nikdy nebude). Prý se bude investovat do ekologie a moderních technologií (nebudu je popisovat, nejsem placený za PR). Pak jsou tam zase kecy o automobilovém průmyslu :-) a o PRODUKTIVITĚ, což v překladu znamená asi tolik, že pokud chcete dýchat lepší vzduch, propustíme zase pár zaměstnanců, aby se to nějak zaplatilo. Prý nemohli dát peníze na nové technologie a ekologii dříve, protože bylo nutné dostat firmu ze ztrát do zisku, což ekologové (a nejen oni) považují za obyčejnou výmluvu...
To je asi tak vše :-) (teda pokud někoho nezajímají kecy o tom, kolik má dětí, co vystudoval a co nejraději poslouchá nebo čte). Pak už tam je celkem nezáživná diskuse :-)