zpět (back)

Tak to chodí...
...ale nějak mi to neleze do hlavy.

1/
    a) Žena, referentka s podprůměrným platem, kterou zkusmo přeřadili na jinou práci s tím, že pokud se jí to nebude líbit, může se klidně vrátit na původní místo. Práce se jí nelíbila, vrátila se zpět. Do měsíce byl sestaven pracovní tým nebo přesněji řečeno likvidační komando (jo, i já jsem do něj byl jmenován) s jediným úkolem-co nejdříve zautomatizovat práci na jejím pracovním místě. Povedlo se. Byl vytvořen program, který částečně automatizoval její práci. Její pracovní místo bylo zrušeno, žena propuštěna, její práce, která stále vyžadovala zásah lidské ruky, byla rozdělena mezi zbývající pracovníky (kteří už tam mimochodem také nepracují).

    b) Muž, řídící pracovník s nadprůměrným platem, kterému vzhledem k jeho malé vytíženosti "přifařili" práci po odcházejícím zaměstnanci. Podobnou práci někdy před 15 lety dělal. Práce se mu nelíbí (je náročná a nikdo mu s ní nepomůže), leští kliku u výrobního ředitele, denně mu pláče na rameni. Ředitel osobně situaci řeší. Hledá mu nové vedoucí místo. Povedlo se, jeden vedoucí pracovník dal zrovna výpověď, ředitel na poradě slavnostně prohlašuje, že zjistil, že zařazení tohoto zaměstnance na toto pracovní místo nebylo nejvhodnějším řešením. Práci, která onomu hrdinovi nevoněla, přehodili na mladého stážistu a těžce zkoušený uplakánek nastupuje na nové vedoucí místo.

2/
    a) Na obchodním oddělení se pracovní místa neruší, naopak, nově se zřizují. Někteří pracovníci obchodu někomu nevoní, je třeba se jich urychleně zbavit. Dostávají odstupné jako při zrušení pracovního místa, odcházejí do jiných podniků, na jejich místa přichází mladá krev-stážisté.

    b) Ve výrobním provoze se v rámci úsporných opatření mají rušit pracovní místa. Vysoce kvalifikovaný pracovník přichází s nabídkou, že za sebe zaučí některého z pracovníků, vezme odstupné za nějaké zrušené pracovní místo a odejde, aby se mohl věnovat podnikání. Vedoucí provozu souhlasí, výrobní ředitel nikoli. Pracovník přesto dává výpověď a odchází bez odstupného, místo něj přechází nezaučený zaměstnanec, jehož pracovní místo bylo zrušeno.


A co tomu říká "šedá eminence" Jeho Excelence výrobní ředitel?
 
    1a) Ta ženská jednoduše odmítla skvělou příležitost, i když jí muselo být jasné, co
    bude následovat. Je zjevné, že prostě chtěla za každou cenu odejít, protože s námi
    nechtěla spolupracovat.
    1b) Jde o vysoce kvalifikovaného pracovníka ochotného spolupracovat, jehož schopností
    fabrika v budoucnu jistě využije. V současné době zkoumáme, na co by se nejlépe mohl
    hodit.


   
2a) Nutně jsme potřebovali omladit obchodní tým. Odstupné jsme vyplatili, protože šlo o
    dlouholeté zasloužilé zaměstnance a takové přece nemůžeme jen tak vyhodit na dlažbu.
    2b) Kam bychom došli, kdyby si každý podnikal a ještě po nás na to chtěl peníze?
    Fabrika není žádný zaopatřovací ústav, to by si měl každý uvědomit.

Řekněte, nejsou to krásné pohádky?

 
That's All, Folks!!! (TAF)