<zpět (back)

PROČ to dělám ???

Protože dobře znám lidi, se kterými jsem měl tu čest spolupracovat, tudíž si umím živě představit, co o mém odchodu z podniku vykládají a já už nemám šanci vyvrátit jejich tvrzení jinak než tímto způsobem.

A taky proto, abych aspoň částečně osvětlil důvody, které mě vedly k mému rozhodnutí .

Takže ..Co už jsem o sobě slyšel a co zřejmě ještě uslyšíte...
TOP

Jsem nevděčný ???

Jsou podniky, kde uděláte svou práci a dostanete za ni odměnu (plat).
Jsou však také podniky, kde uděláte svou práci a abyste mohli dále normálně pracovat, musíte projevit svůj vděk. Znám několik lidí, kteří neprojevili svůj vděk např. za "zvýšení" platu, za "lepší" místo atp. správným způsobem. Pravda, museli změnit zaměstnání (neboli jak se s oblibou vyjadřuje můj nejmenovaný bývalý nadřízený "Oni chtěli odejít za každou cenu."). Projevíte-li vděk, může se vám dostat i té pocty, že nebudete muset vůbec pracovat, stačí jen dělat, že "děláte".

Nehodlám hodnotit, v jakém podniku pracujete nebo v jakém jsem pracoval já. Chci se jen vyjádřit k tvrzení, že jsem nevděčný. Možná jsem, ale za co bych měl být vděčný ??? Za práci ??? Za mzdu ??? Za funkci ??? Za přízeň pana ředitele ???

Nechápu....

Nikdy jsem se nikam netlačil a pokud jsem se někam dostal, nebylo to proto, že bych se tam cpal... O plat jsem nikdy neškemral... O odměny také ne... Nechtěl jsem žádné výhody.

Plat by měl být ohodnocením práce, takže já to beru jako obchod : já něco dávám podniku, podnik mi za to platí.

Takže měl bych být vděčný ???
Ano, možná měl. Jenže nevím komu, takže to klidně přenechám některým bývalým "kolegům", kteří uměli být vděční až za hrob a také dobře věděli, na kterých místech a komu projevovat vděk (a také za to byli [jsou???] po zásluze oceněni).
TOP

Chtěli pro mě jen to nejlepší...

Kdo ???
Všichni !!!

Jak také jinak, vezmeme-li v úvahu mou nevymáchanou držku.
Často jsem si pouštěl "hubu na špacír", a tak není divu, že mě nejmenovaný blízký spolupracovník vždy upozorňoval, že bych si měl dávat pozor, co a před kým říkám. Byl na mě moc hodný, dokonce mi i radil, na koho si mám dávat obzvlášť velký pozor (myslím, že někteří by se divili...). Nedlouho poté, co se dozvěděl o mé výpovědi, mi promlouval do duše.
Abych si uvědomil, jak škaredě se chovám, když odmítám přízeň toho NEJVYŠŠÍHO...abych si uvědomil, jak gentlemansky se ke mně NEJVYŠŠÍ v jisté chvíli zachoval.
Připomněl mi má slova, kdy jsem si dovolil nahlas a před několika lidmi kritizovat některé (..a čas potvrdil, že opravdu stupidní) personální změny. S úpřimností malého děcka mi pak sdělil, že i přesto, že ON osobně o tom informoval NEJVYŠŠÍHO, ten mě nejenže nevyhodil, ale ještě mi napsal odměnu (mimochodem, možná to bylo gentlemanské gesto, ale nejsem tak naivní, abych si to myslel - spíš to byla snaha zacpat mi hubu v domnění, že snad někomu závidím odměny, jimiž byli někteří v té době štědře obdarováni).

Takže pane nejmenovaný "kolego", děkuji za přízeň, protože dle tvých slov, by to určitě "prásknul" někdo jiný a to bych asi "nerozchodil". Jo, a kdyby něco...tak proti špatnému svědomí prý pomáhá vyzpovídat se v kostele a klidně můžeš pokračovat v dobrých skutcích....

Snad bych měl poděkovat i těm, kteří, i když se mnou za celý život prohodili jen několik slov, vkládali mi do úst věty, za které by se nemusel stydět ani novodobý Herodes...
TOP

Spolupráce, jak má být...

Hmmmm...tak prý jsem nespolupracoval.....

S kým? S kolegy?
Ale kdepak, s těmi jsem spolupracoval (nebo jsem se o to aspoň snažil), možná hůře, možná lépe. Nespolupracoval jsem prý s fantómem, který se vždy jen mihne podnikem jako při sjezdu na lyžích a zase je pryč....

Přiznávám, je to moje chyba, mohl jsem, stejně jako to dělali jiní, číhat na jeho příjezd až do večerních hodin, abych pak za ním mohl přijít a ohromit jej svými skvělými nápady. Asi mám málo sebevědomí, nejsem dost všímavý nebo neumím neustále leštit kliky - prostě jsem nespolupracoval.

Ani si nějak nedokážu představit, jak by taková spolupráce měla vypadat. Že bych třeba přišel a navrhnul personální změny? Jsou i takoví, kteří, bez ohledu na to, že by se touto věcí měli zabývat jiní, klidně poradí, kdo je podle nich v podniku zcela zbytečný (a kdo jim už dlouho pije krev).
Ne, to neumím.

Možná bych mohl poradit v jiných věcech... Ekonomika ? Výroba ? Obchod ? IT ? Bezpečnost ?
Jo, kecat bych mohl o čemkoli a možná by něco z toho mělo i hlavu a patu, jenže si myslím, že o těchto věcech se dá jen kecat, protože rozhodnuto je pak stejně někde jinde.

Takže jak bych mohl spolupracovat ? Nijak, mohl bych ukazovat prstem na "zbytečné" lidi nebo na lidi, kteří mě někdy nas...i a vyřídit si tak s nimi účty (sakra, koho mi to připomíná?), mohl bych poradit, jak na chvíli zase něco obelhat a prodloužit tak kariéru některých osob, ale to je tak všechno... V této věci jsem pesimista a kaju se.

Konečný verdikt : spolupracoval, ale s nesprávnými lidmi a na nesprávných "projektech".
TOP

Dali mi všechno....

Konečně mohu říct aspoň něco pozitivního !!! Nedali mi všechno, jak budou někteří tvrdit, ale dali mi více, než jsem požadoval. Na druhou stranu mi zase něco vzali... Jak řekl nejmenovaný bývalý kolega : "Musíš to brát jako obchod, nemůžeš chtít věci, které jsou neprůchodné." . Přiznávám, jsem magor, většinou chci věci, které buď nemohu dostat nebo které jsou téměř nesplnitelné (z pohledu jiných, ne mého). A naopak, věci, které ostatní považují za podstatné, mi přijdou malicherné...
Dali mi všechno - z jejich úhlu pohledu. Můj pohled je samozřejmě jiný, i když v tomto případě značně subjektivní a pro mnohé asi nepochopitelný. 
TOP

Nezvládal svou práci....

Ehm, tak to jsem zatím neslyšel, ale jak už jsem řekl : znám lidi, se kterými jsem spolupracoval :-) a určitě se to brzy někde objeví.

Nevím, myslím, že práci, kterou jsem dělal několik let jsem se snažil dělat dobře. "Snažil" neznamená, že to taky dobré bylo, ale hodnocení nechávám na jiných. K práci, kterou jsem dělal poslední tři měsíce mohu říct jen tolik, že se mi za celou dobu, a to jsem několikrát odcházel domů až s odpolední směnou, nepodařilo dostat se k tomu, nač jsem byl vlastně "najat".

"SVOU" práci jsem tedy asi opravdu nezvládnul, protože jsem se k ní ani pořádně nedostal....
TOP

Prý nepřeji podniku...

Přeji...

Mám tam hodně známých, schopných lidí a byl bych nerad, kdyby skončili bez práce.
Jenže...vím, jakým způsobem se dělal plán na příští rok (tj.ne na základě faktů, ale na základě 'víry'- "No a co, že na to nebudou kapacity[peníze..atp.], my VĚŘÍME, že ta fabrika pojede.") a také vím, že vlastníci podniku jsou velmi dobří obchodníci, kteří se řídí hlavně čísly, a tak mám obavy, že nedojde-li k nějakým změnám(kromě těch personálních), provedou tyto změny přímo vlastníci (např. zavření některých provozů).

V letošním roce se vyrobilo nebo vyexpedovalo "X" tun (nebudu uvádět čísla, aby mě náhodou někdo neobvinil, že vynáším nějaké obchodní tajemství) při počtu "Y" zaměstnanců ve výrobě. Pro příští rok se plánuje vyšší množství než bylo letos vyrobeno při nižším počtu zaměstnanců ve výrobě (úspora nákladů=vyšší zisky majitele).
Co to znamená ?
Zvýšení produktivity práce.
Jak ???
Na tohle mi nedokázal nikdo odpovědět.
Kecy, jako že se provedou organizační změny a stoupne produktivita, jsou opravdu jen kecy.
Nebo snad ne ???
V tom případě by bylo zajímavé vědět, proč se tyto změny neprovedly třeba už letos ??? Proč, na rozdíl od jiných společností, jež jsou v jednom velkém "balíku", museli zaměstnanci nejmenovaného :-) podniku místo vánoční odměny poslouchat nářky nad ne zcela ideálním hospodářským výsledkem ???

Každý si jistě odpoví sám. Možná jen nejsem správně informován a někdo příští rok vytáhne "králíka z klobouku" a zavře mi tím hubu, možná opravdu pomohou víra a modlitby. Doufejme...
TOP

Důvody mého odchodu

Moc jich není...

Nelíbí se mi, když mi někdo vkládá do úst slova, která jsem neřekl (i kdyby byla to nejlepší, co bych kdy mohl vymyslet).

Nemám rád "monarchii"(autokracii) a pokud je navíc ještě v pozadí "kardinál Richelieu", je to ještě horší, protože neznám žádné mušketýry, kteří by odhalili jeho intriky a zastavili jej.

Ačkoli jsem se žádných porad nezúčastňoval a nikdo se mnou nic nekonzultoval, v poslední době jsem se dovídal novinky o nově zakládaných pracovních týmech, jejichž jsem měl být členem. Někdo by na to byl hrdý, já nestojím o pochybné týmy. Tým, za který hraju, si chci vybírat sám.

Nebaví mě kecy o loajalitě. Lidé jsou loajální, ale jen do té doby, dokud je fabrika loajální s nimi a ta doba dávno pominula. A ještě zábavnější je slyšet to od lidí, kteří jsou loajální leda k vlastnímu kontu.


A nakonec...Kolem mě stále ubývalo lidí, kteří něco uměli a kteří také něco dělali (jenže ti neuměli projevit pokoru, jak říkal můj "oblíbenec"). Místo nich nastupují mladí (možná budou jednou dobří) a do popředí se dostávají "leštiči klik" se  samozvanými  "personalisty", kterým je vždy dopřáváno sluchu.


Pokud chcete nadávat, protestovat nebo vyjádřit cokoli jiného, klidně "mailujte" na zimniok at volny.cz , případně zodpovím vaše dotazy. (A nezapomeňte, že v autokratickém režimu o vás rozhoduje jen jeden člověk !!! Neserte ho teda a nepište z pracovních stanic :-) ).