zpět (back)

Co je nového ???

U mě nic, snad jen že jsem přidal možnost anonymně vyřvat svůj názor a anketu.
Co je nového u vás, jistě víte. Ačkoli v dnešní době se už ani nedá hovořit o novinkách. Novinkou pro vás může být jedině: KDO na KTERÉ místo.

Kdysi jsem se plácal do hlavy, když chtěl výrobní ředitel "vytvořit univerzálního dělníka" (dále jen UD). Prostě člověka, který by uměl pracovat na každém stroji stejně dobře jako osádky, které tam pracovaly třeba 30 let, a který by byl levnější, protože by zvládal práci několika zaměstnanců. To už tady bylo: jistý Dr.Frankenstein chtěl stvořit člověka chytrého a silného...a vzniklo monstrum. Myslím, že ani výrobnímu řediteli se to nepodařilo. Zaměstnanci sice pendlují mezi jednotlivými stroji, ale jejich práce určitě nedosahuje takových kvalit nebo takové rychlosti, jak bylo původně zamýšleno.

V roce 2005 však přišel ještě větší inovátor, jehož jméno se stejně jako v Harry Potterovi, jak řekl nejmenovaný kolega, který mi jistě promine, použiji-li jeho výraz, nesmí vyslovit. Rozhodl se pro změnu vytvořit jiné monstrum : "univerzálního THP" (THP=technickohospodářský pracovník, dále jen UTHP). A hle !!! Monstrum dochází do práce, pracuje! Úspěch! Jdeme oslavovat génia!
 
Úspěch? No...tohle mi zase připomíná jiný film - Noc oživlých mrtvol, v němž chodící zombíci procházeli městem a měli jediný cíl-přežít. K přežití samozřejmě potřebovali potravu, lidské maso. Z pokousaných (a někdy i ohlodaných) se pak stávali další zombíci.
Člověk přetvořený v UTHP, má také jediný cíl-"přežít". Nebude kvůli tomu okusovat kolegy, protože k přežití nepotřebuje maso, ale jakýmkoli způsobem splnit zadané úkoly. UTHP neboli monstrum proto úkoly, se kterými si neví rady, v lepším případě zasunuje obvykle do spodního šuplíku, tajně doufajíc, že než se na to přijde, bude jeho stvořitel "zachraňovat" jiný podnik. V horším případě se pak snaží úkoly přesunout na jiné pracovníky z oddělení, o nichž předpokládá, že by o problému mohli něco vědět. A tady je jádro problému...Dotyční jsou buď zcela imunní vůči úkolům monstra nebo jsou na výsledcích jeho práce závislí. V prvním případě monstrum "umírá", jeho stvořitel se jej bleskově zbaví jakožto neschopného práce v tak "sqjelé" firmě. Ve druhém případě jim nezbývá nic jiného, než převzít část úkolů UTHP na svá bedra. UTHP přežívá a rodí se nové monstrum docházející do práce s jediným cílem-"přežít"...

Možná jednou přijde doba, kdy usedenete s malou dušičkou do křesla v zubařské ordinaci a když otevřete oči, rozeznáte v ostrém světle vrtačku nebo kleště v rukou kolegy z vedlejší kanceláře, který ze strachu vzal práci zubaře. Pak už vám jen hlavou blesknou vzpomínky na všechny spory, které jste s ním měli a začnete se modlit... 


 
That's All, Folks!!! (TAF)