zpět (back)

Nadbytečnost
V solidních firmách bývá dobrým zvykem, že zaměstnanec, který dostává výpověď pro nadbytečnost dostává tzv."odstupné". Hezký a chvályhodný zvyk. Zaměstnanec tak, obalen finančním polštářkem, není stresován při hledání nového zaměstnání finanční nouzí. V případě zaměstnance, který pak pro firmu pracoval dlouhá léta, někdy i celý život, může jít ještě i o jakési ocenění jeho práce.
 
A kdo se stává nadbytečným? Nadbytečným se stává člověk, jehož pracovní místo se ruší. Nadbytečným se však může stát také člověk, jehož pracovní místo se neruší, ale je na ně nalezen "vhodnější" kandidát. Nadbytečným se stává také ten, který není oblíben u svého šéfa. A za "nadbytečného" bývá často považován také člověk "přes padesát".

A tak, zatímco na straně jedné slyšíme hořekovat v TV politiky nad nezaměstnaností v ČR, na straně druhé jim házejí některé podniky klacky pod nohy tím, že se zbavují především lidí starších padesáti let (kromě těch nepohodlných). Místo, aby se dívali na skutečné kvality zaměstnance, dívají se hlavně na jeho věk (a to nechci nikoho podezírat, že tahá na místa odcházejících své známé). Směšné je, že se při tom ještě bijí v hruď, jaké mají sociální cítění... Prý, že propustit mladého člověka, který má rodinu, je mnohem horší, než propustit starce. kterému je třeba "už" 51 let, protože ten prý může brát podporu v nezaměstnanosti celý rok a není vystaven takovému tlaku :-) Je vám nad padesát? Pak už byste podle mínění některých manažerů měli být na sklonku svého života. Anebo byste ze svých platů a vysokých odměn měli mít našetřeno na zbytek života.

Je to neetické, mnozí z těch "starých" lidí, pracovali poctivě celý život v jednom podniku, je to neetické, protože vy (i já) všichni na ně budete od jejich propuštění přispívat ze svých platů(z něčeho tu podporu musí dostávat) a je to neetické, protože manažeři jsou určitě nesmrtelní. Musí být nesmrtelní, jinak by u nich platilo to, co u ostatních - máš nad padesát, děláš tady akorát bordel a zmatek, chystej se na odchod...a bylo by to dokonce etičtější, protože ze svých platů a odměn už mají vystaráno. Stejně sprosté je vyhazovat lidi, kteří někomu "nevoní", ale to už je jiná písnička...

Legrační je, že v mnoha případech jsou manažeři také více či méně úspěšnými politiky (a proč ne, když jsou tak skvělí a schopní...). Vzpomeňte si na to, až zase jednou půjdete volit, kdo poškozuje nejen stát, ale i vás.

 
 
That's All, Folks!!! (TAF)