zpět (back)
Kolotoč
Tak a je to tady...

Kolotoč. Jaký kolotoč? Kolotoč mzdové "regulace".
Co to znamená? Nic tak hrozného, jen to, co všichni věděli a čekali-propouštění. Ano, věděli to všichni a také to všichni čekali, jenže naplánováno to bylo trošičku jinak. Cílové hodnoty mělo být dosaženo na konci roku. Jenže soudruzi z nejmenované velké země, v jejímž čele stojí křovák, evidentně nejsou spokojeni s ekonomickými výsledky. No a co v takovém případě udělá správný soudruh vedoucí? Vezme si plán a začne zkoumat odlišnosti od skutečnosti. 'Aha', řekne si, 'výroba plní, ceny jsou předpokládané..a co náklady?'. Pro něj nemá cenu zkoumat výrobek po výrobku, zda se toho drahého prodalo dostatečné množství a toho levného zase dostatečně malé množství. Stačí mu podívat se na celkové položky. 'Ha', rozzáří se mu očička, když zjistí, že  nějak nehraje množství zaměstnanců s tím plánovaným. 'HA ! HA!', je blahem bez sebe, když zjistí, že jsou ještě navíc překročeny mzdové náklady. Dál už není co zkoumat. To musí být ono, už ví, proč se neplní. Zvedá telefon (zadek zvedne později, až se osobně přijede podívat, jak splnili jeho příkazy) a volá, že je nutné OKAMŽITĚ něco udělat se mzdovými náklady. Co by se tak dalo dělat s mzdovými náklady, abych je snížil? Snížím svůj plat? Žena by mě zabila... Snížím platy ostatním? Utekli by mi... Není jiné cesty, musím propouštět.

A tak se propustí další zaměstnanci, kteří ovšem někde budou chybět. Co uděláme? Přijmeme brigádníky, které je třeba zaplatit nebo budou lidé dělat přesčasy (které je také třeba zaplatit). Vše jen proto, aby se splnil plán-aspoň v těch tunách, protože když už ani to nesplníme, tak nás jistě vyrazí... Ano, mzdové náklady zůstanou zhruba stejné, ale ty tuny nutně potřebujeme!

Další měsíc začíná vše znova. Kolega tam někde v cizím městě bude zase sedět nad čísličkama a zkoumat. Zaměstnanci už "sedí", ale ty mzdové náklady... Zvedá telefon a žádá okamžitou nápravu.
Co uděláme? Snížíme si platy? NE! Snížíme je ostatním? NE! Propustíme další zaměstnance a nabereme brigádníky nebo budou lidi "bouchat" pesčasy, aby se aspoň ty tuny splnily, protože jinak...

Kolotoč se vesele točí, nabírá na otáčkách a některým už se z toho zvedá žaludek, ale tuny se plní... Co bude dál? Buď vás odstředivá síla vystřelí z toho kolotoče ven a je klid. Nebo se najde někdo, kdo by jej uměl zastavit:-).
Ale nic nemůže trvat věčně... Pokud se kolotoč nepodaří zastavit, časem dosáhne neúměrných otáček, a pak svým rozpadem rozmetá všechno kolem.
 
That's All, Folks!!! (TAF)