Divné...

...nějak mi to nedá a ještě pořád srovnávám (zřejmě nesrovnatelné) :-)
Nedávno mě požádal jeden kolega, jestli bych mu nepomohl. Nebyl jsem proti, navíc, když jsem zjistil, že jde o zavádění informačního systému do jedné firmy. Poptal jsem se na úřadu práce, zjistil jsem, že si mohu legálně přivydělat nějakou korunu a s kolegou jsme se dohodli, že pokud budu moct a vědět, pomohu vysvětlit princip fungování informačního systému v jedné firmě. Ne, že bych byl nějaký odborník, ale přece jen mám určitou představu, co by tam mělo být a jak by to mohlo fungovat.

Tak jsme sedli do auta a vyrazili. V podniku jsme byli uvedeni přímo k panu řediteli, vysvětlili jsme mu, jak by to mohlo fungovat. Usmíval se, pokyvoval hlavou a pak nám suše sdělil, že to MŮŽEME udělat a že bude jedině rád, uvidí-li okamžité výsledky. Kolega mu trpělivě vysvětloval, že to nebude tak jednoduché. Pan ředitel se začínal mračit.... Naštěstí právě ve chvíli, kdy už to vypadalo, že se nedomluvíme, vešel majitel firmy. Věděl přesně, co chce (aby taky ne, když si to sám objednal:-) ). Chtěl "výstupy"...a také si nechal vysvětlit (spíš proto, aby to pochopil i pan ředitel), že aby byl z něčeho nějaký "výstup", musí být nejdříve "vstup" a pan ředitel mu nadšeně přikyvoval, že zajistí vše potřebné. V tomto případě to chtělo "maličkost" jednoho nebo dva zodpovědné lidi, kteří budou "datlovat" data(vstupy) a zodpovídat za jejich správnost, zbytek (výstup)pak bude na mém kolegovi.

Vzpomněl jsem si na mé bývalé působiště. Celkem velká část mé práce spočívala v opravě vstupů. Proč? Protože se kdysi šetřilo na nesprávném místě :-) Ano, kdysi zadávali data operátoři, kteří byli zodpovědni za jejich správnost, pak však kohosi napadlo, že jsou to vlastně zbyteční "darmožrouti" a zrušili je... A co se stalo? Navenek nic:-) Jen některé věci přestávaly fungovat, jak by měly. Co bylo platné rozčilování kolegy (který je nyní už v důchodu), když jsem mu tvrdil, že tam nejsou (správná)data. "Jsou", tvrdil, "data se nemohou ztratit!" Měl pravdu, data se nemohou ztratit, ale mohou se ztratit lidé, kteří je někam "nacpou". A když už se takoví najdou, mají obvykle dost málo času, aby vůbec stíhali ještě další práci, a vůbec žádný čas na kontrolu. A tak vycházely někdy podivné výsledky (hodně podivné, když si vzpomenu, že právě onen kolega mi chtěl dokázat, že tam "všechno je" a nakonec při počítání rozpracovanosti vzal za vděk sofistikovaným poměrem, protože jinak bychom na tom byli stejně jako Cimrmanovi horníci : materiál vstupoval pod určitým číslem, ale "číslo" se nějak v průběhu výrobního procesu ztratilo, a materiál stále figuroval ve výrobě).

Vzpomněl jsem si na to, protože svého času jsem téměř denně vysvětloval výrobnímu řediteli, že pokud nedáme do pořádku data "dole", nebude pořádný "výstup nahoře". Pak se pro jistotu ve své kanceláři moc nezdržoval (no jistě, koho by bavilo pořád poslouchat kecy o tom, že nikdo jiný, než lidi ve výrobě, nemůže zodpovídat za věci související s výrobou:-)...). Nevím, jestli pochopil, že bez pořádných vstupů nemůže dostat pořádný výstup (a stokrát mě někdo může přesvědčovat, že v systému je "všechno"), ale mám dojem, že ne.
Ano, ředitel firmy, ve které jsem byl "konzultovat", se choval podobně-všechno bylo hezké, ale jen do doby, než měl za něco převzít zodpovědnost a něco pro věc udělat. Naštěstí měl majitel na celou věc jiný názor. Ale v některých firmám je majitel hóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóódně daleko :-) ...a podle toho to taky vypadá.